FIFA Pasaules Kausa vēsture.

Jau pavisam drīz futbola fani visā pasaulē svinēs svētkus, jo sāksies 21. FIFA pasaules kauss, kas šoreiz norisinās Krievijas Federācijā. Pasaules čempionāts futbolā norisinās ik pēc četriem gadiem un to rīkošana ir liels gods un vēl lielāka atbildība. 2014. gada kausa izcīņa norisinājās Brazīlijā, savukārt nākošais, 2022. gada čempionāts notiks Katarā, kas ir vēsturiski, jo pirmo reizi čempionāts tiks rīkots Tuvajos Austrumos. Arī šī gada čempionāts ieies vēsturē ar to, ka pirmo reizi norisinās Austrumeiropā.

FIFA pasaules kausa izcīņas spēles ir otrs skatītākais sporta notikums pasaulē, uzreiz aiz Olimpiskajām spēlēm. Tiek lēsts, ka finālspēli noskatās vidēji 716 miljoni cilvēku visā pasaulē, kas ir viena devītā daļa no visas zemeslodes populācijas.

2026. gada kausa izcīņa solas būt īpaši grandioza, jo norisināsies trīs valstīs – Kanādā, ASV un Meksikā, pavisam kopā aizvadot 80 spēles.

 

Sākotnēji cīņa norisinājās starp 24 valstīm, taču deviņdesmito gadu beigās, komandu skaitu palielināja līdz 32. 2026. gada Pasaules kausa izcīņā cīnīsies jau 48 valstis. Lai arī ir tik daudz valstu, kuras piedalās kausa izcīņā, ir valstis, kuriem uzvara šajā čempionātā jau ir kļuvusi par ierastu lietu. Vācija pasaules kausu ir ieguvusi četras reizes, trīs no tām vēl laikā, kad valsts bija sadalīta divās daļās; četras reizes uzvaras laurus ir plūkusi arī Itālija, taču piecas reizes uzvaru ir guvusi Brazīlija, kas nerada nekādu izbrīnu nevienā rūdītā sporta līdzjutējā. Pasaules kausu ir ieguvušas arī tādas valstis kā Urugvaja, Argentīna, Francija un Spānija.

 

Kopumā, vismaz 77 nācijas ir spēlējušas vismaz vienā Pasaules kausa spēlē, tiesa gan, Latvijas šajā sarakstā nav.